Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Strzyżowie młodzi nie narzekają. Starają się działać

Małgorzata Motor
Archiwum prywatne
Rozmowa z Aleksandrą Chodasz, trenerką i prezeską zarządu Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, realizującej projekty „Aktywny Strzyżów” i „Zaloguj się do działania”.

Od wakacji realizujecie projekty „Aktywny Strzyżów” i „Zaloguj się do działania”. Poprzez twórcze działania młodzieży i innych mieszkańców chcecie zmienić rzeczywistość gminy Strzyżów. A konkretnie co?

Wierzymy, że zmiany zaczynają się w sercach i umysłach ludzi, którzy działają lub widzą działanie innych. W ostatnim tygodniu młodzi, z pomocą tutorów i artystów, którzy współpracują z Fundacją Rozwoju „Dobre Życie”, zorganizowali wydarzenie #aktywnyS3, na które składało się graffiti, mapping, przedstawienie i film. Wszystkie działania dotyczyły problemów i potencjałów Strzyżowa, co pokazuje, że młodym zależy na mieście. Rozwój patriotyzmu lokalnego oraz kompetencji społecznych i obywatelskich, w tym kreatywności, jest bardzo istotny, bo to solidna podstawa, która prowadzi do dobrych zmian społecznych i ekonomicznych.

Ile udało się wam namówić osób, żeby zaangażowały się do aktywnego działania na rzecz Strzyżowa?

Współpracujemy ze szkołami i władzami lokalnymi oraz trenerami i animatorami z wieloletnim doświadczeniem. W wakacje przeszkoliliśmy 70 osób z 9 szkół, m.in. z komunikacji i współpracy. Wszyscy tworzą teraz własne, lokalne inicjatywy. Mieliśmy też przyjemność, wspólnie z gminą Strzyżów, organizować i moderować dwie otwarte debaty dla mieszkańców. Przyszło ponad 100 osób. Każda z nich naprawdę aktywnie dzieliła się swoimi pomysłami i refleksjami, wchodziła w dialog z innymi niezależnie od wieku, czy zawodu. Wniosek, jaki nasuwa mi się po tych debatach, jest taki, że wielu mieszkańców naprawdę kocha Strzyżów.

Młodzież m.in. prowadzi diagnozę mieszkańców Strzyżowa. Co już udało im się zdiagnozować i co zamierzają dalej zrobić z tą wiedzą?

Młodzi chcieli sprawdzić, jakie zachowania przeszkadzają strzyżowianom w innych ludziach. Z dotychczas zebranych 300 odpowiedzi wynika, że problemem jest bycie traktowanym z góry, obmawianym, a także doświadczanie przemocy psychicznej i fizycznej oraz narzekanie, pesymistyczne podejście do życia i zniechęcanie innych do rozwoju zainteresowań, realizacji pomysłów. Młodzież planuje nakręcić serial, w którym pokaże te problemy, ale też rozwiązania, które może zastosować każdy z nas.

Co chcecie osiągnąć, realizując projekty z młodzieżą?

Zależy nam na tym, aby wspierać rozwój młodych osób. Jest to bardzo ważne, bo już wkrótce wejdą w dorosłe życie. Chcemy po prostu, żeby byli do niego przygotowani, żeby umieli dogadywać się z innymi, dzielić się pomysłami i słuchać pomysłów innych, ale też, żeby utożsamiali się z regionem i działali na jego rzecz. Biorąc pod uwagę ich zaangażowanie w nasze projekty, to widzimy, że jest ogromne zapotrzebowanie. To dobrze. Podkarpacie potrzebuje ludzi aktywnych i wierzących w to, że mogą zmieniać rzeczywistość. I to we wszystkich sektorach, w biznesie, organizacjach pozarządowych czy w samorządzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto