Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści promują gminę Strzyżów. Nakręcili filmy, miniserial i teledysk

Małgorzata Motor
Fot. Andrzej Łapkowski
W projekt „Zaloguj się do działania” zaangażowało się aż 46 młodych osób z siedmiu gimnazjów z gminy Strzyżów.

Projekt realizuje Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”. - Filmy, miniserial, teledysk powstały całkowicie z inicjatywy gimnazjalistów. Pracowali w kilkuosobowych zespołach pod okiem ekspertów. Pomagali im specjaliści z różnych dziedzin sztuki. Nie tylko filmu, ale też m.in. fotografii - zwraca uwagę Aleksandra Chodasz, prezes fundacji „Dobre Życie”.

Młodzież z Zespołu Szkół w Strzyżowie wpadła na pomysł stworzenia miniserialu. Powstały w sumie trzy krótkie odcinki. Każdy jest o różnej tematyce. Młodzi ludzie przedstawili w nich niszczycielską siłę plotki, dołujące wywyższanie się i wpływ używek. Nie tylko pokazali problemy, ale też, jak z nimi można sobie poradzić. Temat do poszczególnych odcinków podsunęli im sami mieszkańcy Strzyżowa i okolic. W jaki sposób? - Przeprowadzili wśród nich ankietę - mówi Andrzej Łapkowski, który odpowiedzialny był za nakręcenie i zmontowanie filmów. - W poszczególne role wcieliła się młodzież. Wcześniej gimnazjaliści opracowali też scenariusz do każdego z odcinków. Filmy dostępne są na stronie internetowej fundacji i na YouTube - dodaje. Będą też wyświetlane 12 marca podczas otwarcia kawiarni społecznej.

Młodzież z Wysokiej Strzyżowskiej postawiła na inną formę promocji swojej wioski - teledysk. Wspólnie z ekspertem, Pawłem Steczkowskim, nagrali muzykę.- Zależało im na tym, aby w to przedsięwzięcie zaangażować też innych mieszkańców, dlatego w nagraniu dźwięku wspierały ich panie z kół gospodyń wiejskich. Z kolei do teledysku zaprosili dodatkowo swoich sąsiadów oraz Łukasza Grudysza, filmowca z Krosna - opowiada Beata Piech, tutorka grupy.

Gimnazjaliści z Grodziska w ramach swojej inicjatywy postanowili nakręcić film “Dzieciństwo kiedyś i dziś“. Zaangażowali osoby w różnym wieku. Najstarsza miala 94 lata, a najmłodsza - 12. W innych szkołach młodzi stworzyli wystawę zdjęć, salę świetlicy szkolnej, wieczór filmowy i festiwal muzyczno-teatralny. Na tym nie koniec, bo gimnazjaliści zamierzają też wziąć udział w nietypowym spotkaniu, które zorganizowane będzie 4 marca w godz. 10-15 na Uniwersytecie Rzeszowskim (budynek A0 przy ul. Pigonia 1).

- Spotkanie będzie prowadzone metodą open space - nie będzie wykładów ekspertów, przemówień. Program zostanie stworzony na miejscu - przez wszystkich. Każdy będzie mógł zgłosić temat, będzie szansa, by poznać wielu ciekawych ludzi i stworzyć plany kolejnych wspólnych inicjatyw - zdradza A. Chodasz. W spotkaniu ma wziąć udział sto osób m.in. aktywiści, przedsiębiorcy, samorządowcy. Rejestracja na stronie internetowej www.dobrezycie.org.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto