Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcemy nauczyć młodych z gminy Strzyżów i przekonać ich, że mogą coś zrobić dla swojej miejscowości

Małgorzata Motor
Fot. Archiwum prywatne
Rozmowa z Aleksandrą Chodasz, prezesem Fundacji Rozwoju "Dobre Życie" w Strzyżowie i kierownikiem projektu "Zaloguj się do działania"

Rozpoczęliście projekt "Zaloguj się do działania". Do jakiego?

Projekt kierujemy do młodzieży gimnazjalnej z gminy Strzyżów. Zależy nam, aby działała ona na rzecz szkół i swoich miejscowości. Jednocześnie planujemy dwa cykle szkoleń dla dorosłych, którzy będą pracować z młodzieżą z całego Podkarpacia.

Zależy wam na włączeniu młodzieży w życie społeczne i publiczne. W tej chwili młodzi ludzie mają z tym jakiś problem?

Po 1945 roku i zakończeniu drugiej wojny światowej nie mieliśmy w Polsce budowanych zdrowych przyzwyczajeń do aktywności obywatelskiej i społecznej. Ustrój polityczny i obowiązkowe czyny społeczne, które często nie miały wiele wspólnego z realizacją prawdziwych potrzeb społecznych, zrobiły swoje. Trudność w podejmowaniu różnych działań na rzecz innych nie jest jednak domeną jedynie młodzieży. Z tym że u młodzieży dodatkowo dochodzą trudności motywacyjne, braki w kompetencjach, takich jak komunikacja. To jednak można rozwijać, i my to zrobimy. Na małą skalę, w jednej gminie, ale są organizacje pozarządowe i samorządy lokalne, które starają się o to razem z nami i działają w innych gminach i województwach.

W jaki sposób zamierzacie zachęcić młodzież do działania?

Przede wszystkim poprzez debatę, w której mają aktywnie uczestniczyć młodzi ludzie. To jest istotny element naszych działań, bo na każdym etapie naszego projektu osoby te będą same realizować własne pomysły związane z udzielaniem się na rzecz innych. Poza tym - mamy szkolenia dla dorosłych, podczas których dowiedzą się, jak motywować i wspierać młodych w działaniach społecznych i obywatelskich. Dla młodzieży z kolei zaplanowaliśmy udział w warsztatach wyjazdowych. Podczas nich pozna ona techniki przydatne do komunikowania się z ludźmi. Po tym wszystkim mają powstać relacje filmowe i zdjęciowe, z jednej strony dokumentujące wydarzenia, a z drugiej - wykorzystywane dalej jako element edukacyjny w szkołach, wsiach czy gminie.

Co dokładnie chcecie osiągnąć poprzez ten projekt?

Chcemy, by młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że mogą brać udział w rozwiązywaniu wielu problemów lokalnych. Co więcej, mogą im przeciwdziałać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto