Spis treści
W minionym roku, podobnie jak wcześniej, plebiscyt obejmował wiele etapów – od wyboru laureatów w poszczególnych miastach i powiatach, przez skalę całego województwa, aż po finał ogólnopolski. - To niezwykłe wydarzenie, które jednoczy nas wszystkich wokół pasji do sportu, a zarazem jest okazją do uhonorowania tych, którzy w minionym roku osiągnęli wybitne sukcesy na polu sportu w województwie mazowieckim - mówił prowadzący galę dziennikarz Naszego Miasta Warszawa, Kamil Jabłczyński. Obecny był także kierownik działu sportowego Polska Press - Adam Godlewski, który mówił jak ogromna to przyjemność wręczać laureatom nagrody zwłaszcza w scenerii ściany z medalami olimpijskimi, na której być może już w niedalekiej przyszłości prezentowane będą sukcesy któregoś z nich.
Partnerem w tym sportowym plebiscycie pełnym emocji jest PKN Orlen, największy sponsor polskiego sportu. Podziękowania również dla patrona honorowego plebiscytu – LZS Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Nominacje i głosy kształtowały listę finalistów w kategoriach w których wręczono też nagrody. Poniżej przedstawiamy ich listę:
- Sportowiec Roku 2023 – kobiety,
- Sportowiec Roku 2023 – mężczyźni,
- Trener Sportowy Roku 2023,
- Drużyna Sportowa Roku 2023,
- Sportowy Talent Roku – dziewczęta i chłopcy.
Warto nadmienić, że nie wszyscy mogli pojawić się na poniedziałkowej gali. np. Patrycja Bereznowska która w weekend zdobyła złoty medal podczas Taipei Ultramarathon 48h na Tajwanie i z wynikiem 427.524km została rekordzistką świata w kategorii K45. Dystans jest najlepszym rezultatem na świecie w biegach ulicznych (asfalt) i drugim najlepszym w historii biegów 48h.
Sportowiec Roku 2023 – kobiety
W kategorii Sportowiec Roku 2023 na Mazowszu wśród kobiet nagrodzone zostały:
- Tamara Czumer-Iwin (rugby, RC Legia Warszawa) z Warszawy,
- Martyna Budziłek (lekkoatletyka, UKS Siódemka Ostrołęka) z Ostrołęki
- Oliwia Stasińska (piłka nożna, Wisła Płock) z Płocka,
- Sylwia Gondek-Winiarek (kick-boxing, SKS Gladiator Siedlce) z Siedlec,
- Julia Sobiepańska (jeździectwo, Equikam Ad Astra) powiat grodziski,
- Patrycja Bereznowska (biegi ultra, Wieliszew Heron Team) powiat legionowski,
- Katarzyna Napiórkowska (lekkoatletyka, LKS Maków Mazowiecki) powiat makowski,
- Martyna Patalan (podnoszenie ciężarów, LOS Nowy Dwór Mazowiecki) powiat nowodworski,
- Justyna Jasko (fitness) powiat ostrowski,
- Małgorzata Rędzińska (biegi, Rozbiegany Piastów) powiat pruszkowski,
- Katarzyna Rajkowska (tenis stołowy, SLKS Olimpijczyk Jeżewo) powiat sierpecki,
- Monika Głodzińska (piłka siatkowa, PMKS Nike Węgrów) powiat węgrowski,
- Natalia Dobrzyńska (kolarstwo, Kamyk Radzymin MTB Team) powiat wołomiński.
W skali województwa z kolei najlepsze były:
- III miejsce Justyna Jasko, przedstawicielka sportów sylwetkowych z miejscowości Rostki-Piotrowice,
- II miejsce Laura Domka, piłkarka ręczna z Radomia,
- I miejsce Tamara Czumer-Iwin, rugbystka z Warszawy
Sportowiec Roku 2023 – mężczyźni
W kategorii Sportowiec Roku 2023 na Mazowszu wśród mężczyzn wyróżnieni zostali:
- Piotr Płomiński (wioślarstwo, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie) z Warszawy,
- Tomasz Rybicki (piłka ręczna, UMKS Trójka) z Ostrołęki,
- Marcel Sroczyk (piłka ręczna, Orlen Wisła Płock) z Płocka,
- Grzegorz Skowroński (piłka nożna, Pogoń Grodzisk Mazowiecki) powiat grodziski,
- Michał Perl (lodowe pływanie, UKS Delfin Legionowo) powiat legionowski,
- Cezary Ćwiek (kolarstwo górskie, Klub Kolarski Załuski Team) powiat mławski,
- Daniel Sękulski (piłka nożna, MLKS Żbik Nasielsk) powiat nowodworski,
- Bartosz Zapadka (sporty walki, Predator MMA Myszyniec) powiat ostrołęcki,
- Maciej Smoliński (piłka nożna, MKS Przasnysz) powiat przasnyski,
- Krystian Mechecki (rugby, RC Orkan Sochaczew) powiat sochaczewski,
- Jan Kopiejewski (piłka nożna, Bug Wyszków) powiat wyszkowski,
- Szymon Radecki (piłka nożna, Wkra Żuromin) powiat żuromiński.
W całym regionie nagrodzeni zostali:
- III miejsce zajął: Tomasz Rybicki, piłkarz ręczny z Ostrołęki,
- II miejsce: Piotr Płomiński, reprezentant Warszawskiego Klubu Wioślarskiego, Młodzieżowy Mistrz Świata,
- I miejsce: Krystian Mechecki, rugbysta z RC Orkan Sochaczew.
Trener Sportowy Roku 2023
W kategorii Trener Sportowy Roku 2023 w województwie mazowieckim nagrodzeni zostali:
- Krzysztof Człapski (nordic walking) z Warszawy,
- Piotr Żebrowski (piłka nożna, Ostrołęcka Akademia Piłki Nożnej) z Ostrołęki,
- Andrzej Wasilewski (kick-boxing, SKS Gladiator) z Siedlec,
- Michał Garstka (boks, Ciechanowski Klub Bokserski) powiat ciechanowski,
- Piotr Brzostowski (piłka nożna, KS Snajper Sośninka) powiat garwoliński,
- Michał Żółtowski (piłka nożna, UKS Mazovia Grodzisk Mazowiecki) powiat grodziski,
- Rafał Perl (pływanie, UKS Delfin Legionowo) powiat legionowski,
- Oktawian Lewandowski (mma, Dziki Wschód - Łosice) powiat łosicki,
- Marek Piątek (piłka nożna, Makowska Akademia Sportu) powiat makowski,
- Maciej Frąckiewicz (boks, Klub Bokserski Nowy Dwór Mazowiecki) powiat nowodworski,
- Rafał Mielnicki (kolarstwo górskie, CSS KURPIE) powiat ostrołęcki,
- Adrian Orłowski (piłka nożna, MKS Ostrowianka Ostrów Mazowiecka) powiat ostrowski,
- Tomasz Celiński (nordic walking, Tuptuś Otwock) powiat otwocki,
- Daniel Bloch (piłka nożna, UKS Tarczyn) powiat piaseczyński,
- Bartłomiej Mielczarski (piłka nożna, Pegaz Drobin) powiat płocki,
- Wojciech Kordek (piłka nożna, MKS Przasnysz) powiat przasnyski,
- Mariusz Soska (piłka nożna, UKS Młode Orły Nadnarwianki Pułtusk) powiat pułtuski,
- Sebastian Pawlak (zapasy, WLKS Nowe Iganie) powiat siedlecki,
- Paulina Ziółkowska (piłka nożna, LKS Sparta Mochowo) powiat sierpecki,
- Agnieszka Stanicka (nordic Walking, Stare Babice Nordic Walking) powiat warszawski zachodni,
- Paulina Wiśniewska (fitness, Everest Klub) powiat węgrowski,
- Bartłomiej Bogusiewicz (piłka nożna, Bug Wyszków) powiat wyszkowski.
Wśród trenerów z regionu mazowieckiego najlepsi okazali się:
- III miejsce: Damian Półtorak, trener kulturystyki z klubu Pro Gym z powiatu przysuskiego,
- II miejsce: Konrad Margas, trener pływacki z MKS Wodnik Radom,
- I miejsce: Pan Krzysztof Człapski trener nordic walking z Warszawy.
Drużyna Sportowa Roku 2023
W kategorii Drużyna Sportowa Roku 2023 w województwie mazowieckim przyznano nagrody następującym drużynom:
Kamila Bryśkiewicz i Zofia Kamińska (akrobatyka) - Warszawa,
APN Ostrołęka Rocznik 2012 (piłka nożna) - Ostrołęka,
Jungle Nextreme (ninja) - Płock,
Taurus Fight Club Siedlce (mma) - Siedlce,
Snajper Sośninka (piłka nożna) - powiat garwoliński,
Dziki Wschód - Łosice (mma) - powiat łosicki,
Makowska Akademia Sportu (piłka nożna) - powiat makowski,
Tygrys Huta Mińska (piłka nożna) - powiat miński,
Rozbiegamy Nowy Dwór (biegi) - powiat nowodworski,
CSS Kurpie (kolarstwo) - powiat ostrołęcki,
UOLKA Ostrów Mazowiecka (podnoszenie ciężarów) - powiat ostrowski,
Bambini Racing (karting) - powiat piaseczyński,
Pegaz Drobin (piłka nożna) - powiat płocki,
Rozbiegany Piastów (biegi) - powiat pruszkowski,
GKS Husarki Mochowo (piłka nożna) - powiat sierpecki,
RC Orkan Sochaczew (rugby) - powiat sochaczewski,
Naprzód Zielonki (piłka nożna) - powiat warszawski zachodni,
Stare Babice Nordic Walking (nordic walking) - powiat warszawski zachodni,
UKS Loczki Wyszków (piłka nożna) - powiat wyszkowski.
W kategorii Drużyna Sportowa Roku 2023 w skali całego województwa nagrodzeni zostali:
- III miejsce: zajęły akrobatki Kamila Bryśkiewicz i Zofia Kamińska,
- II miejsce: KS Warka rocznik 2015,
- I miejsce: tancerki hip hop Amelia i Oliwia Kopeć z Radomia.
Ostatnim punktem poniedziałkowej gali było wręczenie nagród w kategorii Sportowy Talent Roku w województwie mazowieckim:
- III miejsce zajął: Filip Księżak, tenisista z Klubu Miedzeszyn grający w składzie kadry Warszawsko -Mazowieckiego Związku Tenisowego rocznik 2014. W samym roku 2023 ten młody fan Carlosa Alcaraza stał na podium aż 13 razy,
- II miejsce zajęła: Liliana Kilińska gimnastyczka artystyczna z Teams Polska, finalistka Mistrzostw Młodzików Polski w Gimnastyce Artystycznej 2023 oraz finalistka Mistrzostw Polski IDO Modern & Contemporary Solo 2023. Jesienią wygrała International Rhythmic Gimnastics Tournament „Viktoria Cup” w Bułgarii, natomiast w grudniu zdobyła złoty medal na międzynarodowych zawodach gimnastycznych w Hiszpanii, pokonując liczne konkurentki z całej Europy,
- I miejsce w kategorii Sportowy Talent Roku zdobył Krzysztof Sadowy, szermierz z Klubu Szermierzy Warszawianka, w ostatnim sezonie wygrał dwa Puchary w swojej kategorii wiekowej w Turcji i w Gruzji, w sezonie 2023/2024 zajmuje pierwsze miejsce na liście kwalifikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii młodzików mając na koncie 8 zwycięstw kwalifikacyjnych.
Miłą niespodzianką na zakończenie całej imprezy był energetyczny i pełen gracji występ najmłodszej z laureatek, wspomnianej już wielce utalentowanej ośmiolatki z Warszawy Liliany Kilińskiej, która z miejsca podbiła serca organizatorów i gości.
Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?