Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze gminy Strzyżów: Wybierajmy lokalne produkty

Redakcja
Na targach swoje wyroby zaprezentuje 23 wystawców ziemi strzyżowskiej
Na targach swoje wyroby zaprezentuje 23 wystawców ziemi strzyżowskiej Andrzej Łapkowski
Władze gminy Strzyżów zachęcają mieszkańców, by wybierali lokalne produkty. Najlepsze oznaczone są specjalnym znakiem „Wykonano w Strzyżowie”.

Władze gminy Strzyżów stawiają na lokalne produkty i zachęcają do tego również wszystkich mieszkańców. Niektóre wystawione będą 9 kwietnia na Rynku.

O godz. 9 rozpoczną się tutaj Targi Produktów Lokalnych, podczas których w sumie 23 wystawców ziemi strzyżowskiej zaprezentuje swoje wyroby. - Chcemy w ten sposób promować lokalnych wytwórców i producentów, którzy tworzą na terenie naszej gminy. Mamy na myśli zarówno osoby, które mają zarejestrowaną działalność, jak i osoby, które działają tylko hobbystycznie i nie czerpią dochodów - wyjaśnia Dagmara Preisner, zastępca burmistrza Strzyżowa.

W dniu targów ogłoszony będzie też „Konkurs na najlepszy produkt lokalny ziemi strzyżowskiej”. - Organizujemy go po to, aby mieszkańcy wybrali producenta produktu lokalnego, którego wyroby mają największy potencjał do promowania gminy Strzyżów oraz marki karpackiej - mówi Dagmara Preisner.

Będzie można to zrobić na dwa sposoby. Mieszkańcy będą mogli głosować w trakcie targów w godz. 9 - 17. Wystarczy, że wypełnią kartę do głosowania i wrzucą ją do urny. Będzie też możliwość oddania głosu przez stronę www.produktylokalne.strzyzow.pl. Głosowanie potrwa tutaj od 9 do 11 kwietnia. W ciągu doby na daną kandydaturę będzie można oddać z jednego komputera tylko jeden głos. Zarówno te oddane drogą tradycyjną, jak i elektroniczną będą się sumować.

Targi to tylko jedna z form promowania lokalnych produktów. Władze gminy przyznają też certyfikat, który uprawnia do korzystania ze Znaku Produktu Lokalnego „Wykonano w Strzyżowie”. Logo widnieje na najlepszych produktach. Wszystkie muszą być ściśle związane z gminą Strzyżów.

Certyfikat posiada m.in. Iwona Bosek, która wykonuje lalki szmacianki, a także Monika Jasion-Karnasiewicz, która zajmuje się wytwarzaniem maskotek szydełkowych. W gronie pań, które na swoich wyrobach zamieszczają logo, jest też Małgorzata Zimna. Na co dzień zajmuje się wykonywaniem wyrobów haftowanych. Certyfikat trafił też do dwóch panów: Józefa Franczaka, który znany jest m.in. ze smacznego pieczywa, oraz do Bogdana Gwiszcza, który z kolei słynie w gminie z miodu.

- Logo „Wykonano w Strzyżowie” tworzą trzy kwiatki, składające się z narzędzi, które są niezbędne do tworzenia produktów lokalnych. Nasz znak nawiązuje zarówno do wyrobów kulinarnych, rękodzieła, jak i plastyki - zwraca uwagę zastępca burmistrza.

Nie każdy jednak lokalny wytwórca może starać się o certyfikat. Taką możliwość mają jedynie producenci ziemi strzyżowskiej, których wyroby są ściśle związane z gminą Strzyżów, nie są produkowane na masową skalę i powstają w sposób przyjazny dla środowiska, a przede wszystkim z surowców, które są dostępne lokalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto