Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie strzyżowskim prawie 3 tys. bezrobotnych kobiet

Małgorzata Motor
123rf.com
WUP przeanalizował sytuację bezrobotnych pań. Jest nadal źle, ale widać poprawę. W powiecie strzyżowskim na koniec 2015 roku było prawie 3 tys. bezrobotnych kobiet.

We wszystkich urzędach pracy na Podkarpaciu zarejestrowanych na koniec 2015 roku było 63 579 kobiet. Stanowiły ponad połowę ogólnej liczby bezrobotnych. Najwyższą liczbę bezrobotnych pań odnotowano w powiatach: jasielskim (4 476), w Rzeszowie (4 296), powiecie rzeszowskim (4 286), a najniższą w powiatach: bieszczadzkim (935), Krośnie (949), powiecie leskim (1 186), Tarnobrzegu (1 221), powiecie tarnobrzeskim (1 363), lubaczowskim (1 559), kolbuszowskim (1 581), sanockim (2 019), Przemyślu (2 117) i powiecie łańcuckim (2 202).

- Wydawałoby się, że skoro w ogólnej populacji ludności w wieku produkcyjnym przeważają mężczyźni, to wśród bezrobotnych powinni również stanowić większość, a tak nie jest - zwraca uwagę Piotr Kocaj z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Przyczyn jest wiele. - Niektóre firmy prywatne są zainteresowane w większym stopniu wypracowaniem zysku i minimalizacją strat w rentowności, nie dostrzegając przewagi niektórych kobiet jako pracowników. Kobieta, na przykład samotnie wychowująca dziecko może się okazać bardziej dyspozycyjnym i kompetentnym pracownikiem, niż mężczyzna z adekwatnymi kwalifikacjami - podkreśla Piotr Kocaj.

Ekspercie zwracają uwagę, że takie myślenie schematami może być charakterystyczne dla małych firm i w przypadku pewnej grupy niedoświadczonych pracodawców.

- Dyskryminacja ze względu na płeć jest bardzo negatywnym zjawiskiem, zarówno dla kobiet, jak i dla prawidłowego funkcjonowania rynku pracy. Kobiety wykazują się w wielu przypadkach lepszą organizacją pracy i sumiennością. Z naszych badań wynika, że w mniejszym stopniu niż mężczyźni spóźniają się do pracy, a przy tym często oceniane są jako bardziej wydajni pracownicy. Dlatego należy walczyć ze stereotypami, bo brak różnorodności w przedsiębiorstwach i ograniczanie kobietom możliwości rozwoju, oddziałuje na niekorzyść całej gospodarki - twierdzi Krzysztof Inglot z Work Service.

Do zmiany jednak nie dojdzie bez zmian w nastawieniu. - Najwyższe kierownictwo musi pokazać swoje poparcie dla równouprawnienia przez zwiększenie możliwości i liczby stanowisk dla kobiet. Powinno tworzyć środowisko, w którym kobiety będą włączane w procesy na każdym poziomie i w każdym dziale. Rynek pracy udowadnia, że zwiększenie ich udziału wśród liderów firm ma korzystne znaczenie dla działalności organizacji, jej efektywności. Poza tym panie to grupa pracowników z wiedzą i potencjałem, która zwykle dużo częściej inwestuje w swój rozwój niż panowie - dodaje Iwona Janas, dyrektor generalna firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Wśród bezrobotnych kobiet na Podkarpaciu przeważają panie, które przed zarejestrowaniem się w urzędzie pracy nigdy jeszcze nie były oficjalnie zatrudnione na umowę o pracę lub posiadają bardzo krótki okres zatrudnienia w danej firmie. Choć bezrobotne panie posiadają wyższy poziom wykształcenia w stosunku do mężczyzn, to znacznie dłużej pozostają bez pracy. Jak to możliwe?

- Przyczyną tej dysproporcji może być to, że pracodawcy w niektórych przypadkach chętniej nawiązują umowę o pracę z mężczyznami, minimalizując ryzyko urlopu macierzyńskiego czy mniejszej dyspozycyjności. Ulega to jednak stopniowej zmianie, bo kobiety na Podkarpaciu często otwierają własną działalność gospodarczą, szczególnie gdy posiadają wolny zawód - zwraca uwagę Piotr Kocaj.


Zobacz też: 13 proc. bezrobotnych ma dyplom uczelni wyższej

Źródło:regiopraca.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto