Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę młodzież z Wiśniowej wystąpi w spektaklu wizualnym

Małgorzata Motor
Spektakl będzie miał nietypową formę -  teatru wizualnego, w której używa się minimalnej liczby słów. Ma być oparty na efektach świetlnych, muzyce i ruchu
Spektakl będzie miał nietypową formę - teatru wizualnego, w której używa się minimalnej liczby słów. Ma być oparty na efektach świetlnych, muzyce i ruchu Beata Piech
W niedzielę młodzież z Wiśniowej wystąpi w spektaklu wizualnym. Spektakl powstał na podstawie rozmów przeprowadzonych z osobami mieszkającymi w gminie Wiśniowa. Młodzi zorganizowali też ankietę. Wynika z niej, że sporym problemem jest tu samotność.

Młodzież z gminy Wiśniowa w niedzielę, 11 września wystawi pierwszy w swojej okolicy spektakl wizualny. Będzie oparty na efektach świetlnych, muzyce i ruchu. Młodzi wybrali temat spektaklu po… konsultacjach z mieszkańcami.

- Młodzi najpierw spotkali się z lokalnymi działaczami, przedstawicielami organizacji i pracownikami urzędu gminy. Rozmawiali o problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy. Stworzyli i przeprowadzili też ankietę, w której udział wzięło 100 mieszkańców gminy. Tematem, który przewijał się w odpowiedziach mieszkańców, jako wart poruszenia, była samotność i jej różne oblicza w dzisiejszym świecie. I właśnie o tym młodzież postanowiła zrobić spektakl - zdradza tutorka Beata Piech, która opiekuje się grupą teatralną.

Grupę tworzą młodzi ludzie, którzy uczestniczą w projekcie „Aktywni lokalnie”. Realizuje go Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”. - Wprawdzie młodzi współpracowali z ekspertami, ale tutorzy i reżyserzy pełnili tutaj tylko funkcję pomocniczą. Dzielili się swoją wiedzą. Doradzali, gdy była taka potrzeba. Odpowiadali za kwestie techniczne. O tym jednak co najważniejsze decydowała młodzież - zaznacza Aleksandra Chodasz, szefowa fundacji.

Spektakl będzie miał nietypową formę - teatru wizualnego, w której używa się minimalnej liczby słów. Historia opowiedziana będzie głównie poprzez światło, dźwięk i ruch. - W wizualnym teatrze plastyka i muzyka, dopełniając się wzajemnie, tworzą ciąg obrazów. Uruchamiają wyobraźnię widza, która prowadzi ich do szeregu skojarzeń. Niezwykle ważną rolę pełni tu światło, które nie tylko nadaje klimat scenom, ale i odpowiednio je porządkuje - tłumaczy reżyser Jarosław Figura.

Efekt pracy młodzieży będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 18 w Ośrodku Kultury w Wiśniowej. Udział będzie bezpłatny dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz gminy Wiśniowa. Młodzież nie zamierza poprzestać tylko na wystawieniu spektaklu. Chce też nakręcić film i stworzyć wystawę fotograficzną.

Młodzież, poszukując tematów, zadała sobie pytanie: „kiedy jesteśmy szczęśliwi”. Jedną z odpowiedzi było: „kiedy się przytulamy”. Powstał pomysł, by zorganizować akcję darowania uścisków, którą można uwiecznić na zdjęciach.

- Młodzieży tak spodobał się kontakt z mieszkańcami, że stworzony przez nią scenariusz filmu również zakłada współpracę z nimi. Mieszkańcy w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli, w tym seniorzy, będą w filmie ratować przed nudą i samotnością bajkowe postaci - duszki zamieszkujące wiśniowski park, w które wcieli się młodzież. Chętni statyści mogą się zgłaszać do fundacji, dzwoniąc pod nr tel. 609-08-13-13. Film będzie nagrywany 17 września od godz. 15, a jego premiera oraz wystawa zdjęć odbędą się w październiku, w połączeniu z debatą z mieszkańcami - zdradza A. Chodasz.


Zobacz też:Spektakle teatralne i taneczne, performanse, koncerty, filmy, wystawy sztuk wizualnych - to atrakcje Malta Festival Poznań

Źródło:Agencja TVN

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto