Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dobrze pracowało się im z młodzieżą ze Strzyżowa, że postanowili napisać o tym w e-booku

Małgorzata Motor
Andrzej Łapkowski
Tak dobrze pracowało się im z młodzieżą ze Strzyżowa, że postanowili napisać o tym w e-booku. Autorzy publikacji przekonują, że młodych ludzi również można skutecznie zaangażować w lokalne sprawy.

Autorzy chcą teraz innych zachęcić do współpracy z młodzieżą. Zapewniają, że wszystkie opisane metody wcześniej sprawdzili m.in. na młodych ze Strzyżowa.

- Tworząc e-book chcieliśmy przede wszystkim, by była to pozycja inspirująca i praktyczna. Na tyle też krótka, by dało się ją przeczytać w jeden wieczór i na tyle nasycona ćwiczeniami i przykładami, by chciało się do niej wracać - mówi Beata Piech, jedna z pomysłodawczyń publikacji.

Autorzy wszystko, co opisali w „Aktywnych metodach pracy z młodzieżą”, wcześniej przetestowali w codziennej pracy z młodzieżą. Wśród polecanych przez nich metod jest... storytelling. - To nic innego, jak opowiadanie historii, które są nie tylko ciekawe, ale mają głęboki sens, bawią i uczą - tłumaczy Andrzej Łapkowski.
Metodą, która sprawdziła się podczas pracy z młodzieżą z gminy Strzyżów, była też m.in. drama. Pozwoliła młodym wejść w różne role i zrozumieć lepiej innych ludzi i lokalne problemy. Praca dramą pomogła również przy okazji rozwinąć cenne obecnie umiejętności współpracy w grupie.

Jedną z metod, która cieszyła ogromnym zainteresowaniem wśród młodych, był też tutoring. Dlaczego? - Bo młodzież mogła realizować własne pomysły. Pomagał im w tym specjalista - tutor. Poza tym po raz pierwszy na Podkarpaciu, właśnie z młodymi ludźmi m.in. z gminy Strzyżów, zorganizowaliśmy open space, czyli nowoczesną formę dyskusji - bez wykładów ekspertów i przemówień. Co więcej, jej program tworzony był na miejscu - przez wszystkich uczestników. Każdy więc miał szansę zgłosić temat, który go w danej chwili nurtował - wyjaśnia Aleksandra Chodasz, redaktorka publikacji i szefowa Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”.

- Storytelling, open space, tutoring, teatr edukacyjny - każda z tych metod mogłaby stanowić oddzielne opracowanie. Tylko wówczas byłoby to kilka długich książek, których być może nikt by nie przeczytał - śmieje się Aleksandra Chodasz. - Nam zależało, by nasza książka nie leżała w przysłowiowej szufladzie, lecz by była użyteczna - podkreśla Katarzyna Malec.

Autorom tak bardzo zależało na tym, by e-book faktycznie przydał się wielu ludziom, że przy wsparciu młodzieży i nauczycieli z gminy Strzyżów, stworzyli cykl krótkich filmów. Nie tylko promują ideę pracy z młodymi ludźmi, ale także zachęcają do bezpłatnego ściągania i czytania e-booka. - Opisywane w e-booku gry i ćwiczenia to metody pracy z młodzieżą, podczas których można jednocześnie dobrze się bawić i realizować konkretne zadania. Zapewniam, że wszystkie sprawiają, że młodzież chętniej angażuje się w lokalne sprawy, a instytucjom i dorosłym da większą wiarę w sens swojego działania - przekonuje Katarzyna Malec.

- Wierzymy, że publikacja okaże się inspiracją do pracy z młodymi ludźmi i ich włączania w decyzje i działania na rzecz innych. Sami współpracujemy na co dzień z młodzieżą między innymi z gminy Strzyżów i widzimy coraz więcej pozytywnych rezultatów. Młodzi ludzie naprawdę chętnie i skutecznie realizują własne inicjatywy. Trzeba ich jedynie odpowiednio do tego zmotywować - zwracają uwagę autorzy e-booka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto