Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Strzyżowa i Wiśniowej przeprowadzi diagnozę w swoich miejscowościach

Małgorzata Motor
Andrzej Łapkowski
Młodzi ze Strzyżowa i Wiśniowej przeprowadzą diagnozę w swoich miejscowościach. Chcą, by realizowane przez nich pomysły, odpowiadały na potrzeby mieszkańców.

Młodzież do przeprowadzenia diagnozy przygotowywała się na specjalnym treningu obywatelskim, który zorganizowała dla nich Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”.

- Przez trzy dni młodzi brali udział w wielu ćwiczeniach. Podzieleni na zespoły wymyślali, przygotowywali i przeprowadzali mikroprojekty, angażujące pozostałych uczestników. Działania te składały się z wszystkich elementów, które powinny zawierać projekty realizowane na większą skalę - wyjaśnia Aleksandra Chodasz, szefowa fundacji.

Zespoły przeprowadziły więc małą diagnozę. Badały potrzeby i zainteresowania pozostałych członków grupy, przechodziły przez etap kreowania pomysłów, planowania, tworzenia harmonogramu, podziału zadań. Gdy już dowiedziały się, czego brakuje osobom, które wzięły udział w diagnozie, zorganizowały potrzebne im wydarzenia. Była m.in. gra terenowa, warsztaty tańca, show taneczne z udziałem publiczności i wieczór filmowy.

- Wszystkie inicjatywy przyjęte zostały z entuzjazmem i bardzo spodobały się członkom pozostałych grup - mówi szefowa fundacji. - Jak w życiu, nie obyło się jednak bez trudności i stresowych sytuacji. Dlatego kolejnym blokiem zajęć były ćwiczenia z konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Konflikt kojarzył się młodym ludziom jednoznacznie - z czymś negatywnym. Dopiero pod wpływem ćwiczeń i przekazywanej im wiedzy odkrywali, że sytuacje konfliktowe mogą nieść nowe szanse i że bardziej negatywnym zjawiskiem w pracy zespołowej jest właśnie unikanie konfrontacji - tłumaczy Katarzyna Malec z Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.

Teraz młodzieżowe zespoły z poszczególnych miejscowości przeprowadzą tę właściwą diagnozę wśród swoich mieszkańców.

- Na podstawie zdobytych w ten sposób informacji, w każdej miejscowości powstanie film oraz spektakl teatralny, których premiery odbędą się w wrześniu w Wiśniowej i Strzyżowie. Z młodzieżą współpracować będą profesjonalni reżyserzy, fotografowie i operatorzy. Co więcej, spektakl teatralny będzie prowadzony oryginalną metodą teatru wizualnego. Opiera się ona na grze światła, muzyki i ruchu. Spektakle obejrzeć będzie można w Wiśniowej w pierwszej połowie września i w Strzyżowie 23 września podczas Obchodów Dnia Świętego Michała, które są dorocznym świętem tego miasta. W Strzyżowie dodatkową atrakcją będzie to, że spektakl odbędzie się w tunelu schronowym z czasów II wojny światowej pod Górą Żarnowską. Już dziś zapraszamy wszystkich na te wydarzenia - zachęca Aleksandra Chodasz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto