Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież promuje Strzyżów

Małgorzata Motor
Katarzyna Malec
Młodzież promuje Strzyżów. Młodzi mieszkańcy gminy najpierw przygotowali widowisko w zabytkowym tunelu schronowym. Teraz nakręcili film, w którym pokazują walory miasta.

Młodzież zaangażowała się w projekt „Aktywni lokalnie” Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”. Swoje pomysły mogła realizować pod okiem ekspertów. Współpracowała z reżyserami i tutorami. - Idea, jaka przyświecała młodym, to integracja mieszkańców, dostarczenie im okazji do wspólnych spotkań i ciekawych przeżyć, a także zwrócenie uwagi na istotne problemy i potencjał miasta. Młodzież chce przy okazji wypromować swoje miasto, jako atrakcyjne i ciekawe miejsce, które warto odwiedzać - tłumaczy tutorka Katarzyna Malec.

W projekcie biorą udział dwie grupy: filmowa i teatralna. - Obecnie grupa filmowa kończy prace nad filmem. Scenariusz młodzież stworzyła na warsztatach z reżyserem Arkadiuszem Ziętkiem, który wprowadził uczestników w tajniki tworzenia scenariusza i dzielił się praktycznymi informacjami dotyczącymi pracy na planie filmowym - mówi Aleksandra Chodasz, szefowa Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.

Uchylając rąbka tajemnicy, młodzież powiedziała nam, że Strzyżów odwiedzi bardzo słynny podróżnik. Mają go tu spotkać ciekawe przygody.

- Przy wsparciu Łukasza Grudysza, filmowca z Krosna, a także Kamila Dobrowolskiego, aktora teatru Maska oraz tutorki Katarzyny Malec i mieszkańców nakręciliśmy już wszystkie zdjęcia. Są ujęcia przedstawiające miasto i tunel schronowy. Praca nad filmem wymagała od nas współpracy i dużego zaangażowania. Nie było łatwo. Po drodze napotykaliśmy różne trudności, ale najważniejsza była radość z pierwszych efektów naszej twórczości - podkreśla Dominik Zimny, uczeń strzyżowskiego liceum.

- Panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Pracowaliśmy ze świetnymi osobami. Nauczyłam się nawet trochę aktorstwa - dodaje Basia Jaksan, uczennica gimnazjum w Strzyżowie.

Katarzyna Malec zwraca uwagę, że film oprócz prezentowania zalet Strzyżowa, będzie miał też ciekawą i pełną zwrotów akcję nawiązującą do kina rodem z Hollywood. - Młodzież planuje szeroką promocję filmu w Internecie i dotarcie do jak największej liczby osób - nie tylko z naszego regionu, ale i całego kraju - mówi tutorka.

W projekcie „Aktywni lokalnie” działa też grupa teatralna, która stworzyła spektakl wizualny „Poza światłem”. Spektakl miał miejsce pod koniec września w tunelu schronowym pod Żarnowską Górą. Był uświetnieniem obchodów Dni Świętego Michała.

- Na to wyjątkowe widowisko przybyło ponad 400 widzów ze Strzyżowa i okolic - podkreśla tutorka Beata Piech. - Światło, muzyka Steel Velvet i Dominika Cynara oraz ruch młodych aktorów potęgowały emocje i sprawiały, że widzowie byli bardzo poruszeni. Taki był też cel młodzieży, która wraz z reżyserem Jarosławem Figurą chciała skłonić przybyłych do refleksji na temat życia, świata i ludzi - podkreśla A. Chodasz.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto