Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież chce zmieniać gminę Strzyżów. Część ich pomysłów przeszła

Małgorzata Motor
Andrzej Łapkowski
Władze Strzyżowa propozycje młodzieży wpisały nawet do strategii rozwoju gminy.

Młodzież z gminy Strzyżów zaproszono do udziału w debatach społecznych. Zorganizowała je Fundacja Rozwoju „Dobre Życie”. Wzięło w nich udział ponad 150 osób. Oprócz młodzieży swoje pomysły przestawili m.in. seniorzy, a także przedsiębiorcy.

- Szczególnie ważne okazały się zagadnienia związane z rozwojem turystyki, a także wolontariatu, który byłby wsparciem dla osób starszych. Mieszkańcy zwrócili też uwagę na zorganizowanie pomocy dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz utworzenie miejsc spotkań dla młodzieży - wyjaśnia Dagmara Preisner, zastępca burmistrza Strzyżowa, która brała udział w debatach.

Jednym z istotnych problemów, na jaki zwróciła uwagę młodzież, to brak portalu internetowego, który promowałby gminę pod kątem turystycznym i sportowo-rekreacyjnym.

- Nie ma dostępnych przewodników i broszur o atrakcjach w naszej gminie. Na pewno pomogłyby mieszkańcom, a przede wszystkim turystom, w zaplanowaniu sobie urlopu czy też wolnego weekendu właśnie na naszym terenie - tłumaczy młodzież.

- Poza tym stadion jest w opłakanym stanie. Wymaga generalnego remontu. Teren po basenie w Łętowni również wymaga zagospodarowania. Nie ma też w Strzyżowie odpowiedniej bazy noclegowej, która pozwoliłaby przyjeżdżać do nas na zgrupowania klubom sportowym z całej Polski. Jest to duży problem. Biorąc pod uwagę, że posiadamy wspaniałą bazę sportową, a dodając do tego wyremontowany w przyszłości stadion, Strzyżów mógłby stać się bardzo atrakcyjnym miejscem pod tym względem - zwracają uwagę uczestnicy debaty.

Młodzież zwróciła też uwagę, że imprezy powinny być organizowane cyklicznie.

- Można też w większym stopniu korzystać z różnych źródeł przekazu informacji o imprezach poprzez np. księży, urzędników gminnych, lokalnych liderów, którzy odpowiednio zmotywowaliby i zachęcili mieszkańców do działania. W mniejszych miejscowościach mogliby to być sołtysi - wyjaśnia młodzież

Władze gminy część pomysłów nie tylko zaakceptowała, ale nawet zdążyła już wpisać do strategii rozwoju gminy - dokumentu, który radni Strzyżowa uchwalili na jednej z ostatnich sesji.

Znalazło się w nim m.in. utworzenie Centrum Wolontariatu, a także Inkubatora Przedsiębiorczości. Oznakowanie atrakcji turystycznych i szlaków, czy budowa i modernizacja infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

- Jeśli chodzi o imprezy, to zostały już wprowadzone zmiany. Na stronie www.strzyzow.pl podajemy zaplanowane na ten rok wydarzenia. Jest kilka nowych propozycji m.in. kino plenerowe podczas wakacji czy wigilia miejska. Nie zapominamy również o wspieraniu działań na rzecz sportu, dlatego planowane jest też utworzenie Akademii Piłkarskiej i Akademii Siatkarskiej - zdradza Dagmara Preisner.

- Te debaty do był doskonały pomysł, bo mamy realny wpływ na ożywienie miejsca, w którym żyjemy. Sprawić, że ludzie zaczną naprawdę dobrze mówić o swojej miejscowości. Myślę też, że wiele osób dorosłych zmieni zdanie o samej młodzieży - mówią uczestnicy debat.

- Chcieliśmy zmienić nastawienie, że to co publiczne jest niczyje. Przestawić się na myślenie o dobru publicznym jako czymś, co należy do każdego i o co każdy powinien dbać - tłumaczy Aleksandra Chodasz, prezes Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”.

Zobacz też: Magdalena Chorzewska: Dziecko, które pokazuje się w sieci, dostaje też krytykę

źródło: TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto