Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Różance stawiają na kulturę. Od roku wydano już trzy książki

Agnieszka Przystaś
mat. prywatne
W Różance działa Grupa Odnowy Wsi. Od 2011 dzięki wsparciu finansowym Gminy Wiśniowa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego udało się zrealizować wiele projektów. Teraz wydano książkę „Różańskie znaki wiary”, w której opisane są znajdujące się we wsi kapliczki.

Grupa Odnowy Wsi działa w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2011-2016. W tym czasie udało się m.in. wybudować zbiornik wodny na wodę pitną, postawiono też tabliczki z numerami domów, ale też postawiono na kulturę. Wydano aż trzy książki dotyczące wsi: „Alfabet różański”, „Wieś z wiatrakiem w krajobrazie” oraz „Różańskie znaki wiary”. Ta ostatnia książka będzie miała promocję 22 października.

Różańskie kapliczki

- Myśl o zebraniu informacji dotyczących różańskich kapliczek i krzyży zrodziła się już przeszło osiem lat temu, kiedy wspólnie z uczniami tutejszej szkoły zaangażowałam się w realizację programu Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki. Materiały zebrane w trakcie realizacji projektu „Kapliczki, małe ludzkie fundacje” stały się impulsem do podjęcia przeze mnie wnikliwszych badań, poświęconych zagadnieniu małej architektury sakralnej Różanki. – mówi Agata Grodzka, autorka albumu.

Materiały zbierała autorka na różne sposoby.

- Album „Różańskie znaki wiary” powstał w oparciu o liczne rozmowy z mieszkańcami Różanki, rodakami rozproszonymi po całej Polsce a także o analizę map wsi z okresu ostatnich stuleci.

Album zawiera opis 34 obiektów małej architektury sakralnej – kapliczek oraz krzyży umiejscowionych na terenie wsi. To niemało na tak niewielką miejscowość.

- Szczególne miejsce przypisuje się tym obiektom z racji ich roli, jaką odgrywają w życiu rodzinnym, religijnym i społecznym mieszkańców Różanki. Przykładem tego mogą być opisane i zilustrowane w albumie tradycje związane z budową, remontami i zdobieniem kapliczek a także kultywowane na terenie wsi nabożeństwa odbywające się w sąsiedztwie kapliczek i krzyży, takie jak Boże Ciało, majówki, czy dni krzyżowe. – wyjaśnia Agata Grodzka.

To ewenement

Pozostałe książki, które powstały w ramach projektu to „Różański alfabet” autorstwa Józefa Cynarskiego, gdzie znaleźć można informacje o historii wsi, wywiady z najstarszymi mieszkańcami ale też sprawdzić jak dawniej się tu mówiło za pomocą słownika gwary różańskiej a także „Wieś z wiatrakiem w krajobrazie” Witolda Grodzkiego, w której przeczytać można o wiatrakach, które były i które są obecne w krajobrazie wsi.

- Powstanie w tak krótkim czasie 3 opracowań dotyczących historii jednej miejscowości jest ewenementem wykraczającym poza spotykane sytuacje. Jak widać, mieszkańcy Różanki dbają nie tylko o „ciało” lecz i „ducha”.- mówi Józef Cynarski, autor jednej z książek i dyrektor szkoły podstawowej w Różance.


Zobacz też: Flash mob czytelniczy w Przemyślu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto