Mercedes 300d, zwany Adenauerem, był w czasach jego produkcji najlepszą limuzyną na świecie, z której chętnie korzystali także komunistyczni prominenci czasów PRL-u. Jedyny ocalały i odrestaurowany egzemplarz z zamkniętym nadwoziem nadal znajduje się w Polsce i w grudniu można będzie go kupić.

Mercedes 300d nazywa się Adenauerem od nazwiska kanclerza Niemiec, który jeździł takim autem od początku jego produkcji. W Polsce Adenauery odbyły 12-letnią służbę w strukturach państwa, wożąc najważniejszych partyjnych oficjeli w tym Cyrankiewicza i Gomułkę w podróże służbowe po Polsce, jak i podczas oficjalnych wydarzeń.

Jak na limuzynę przystało, w Adenauerach wiele uwagi poświęcono komfortowi podróżnych. W środku auto miało wystarczająco dużo przestrzeni i nie były mu straszne nierówności nawierzchni, a przy dużym obciążeniu tylna oś była podnoszona dzięki specjalnemu systemowi. Wewnątrz poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów wygłuszających było wyjątkowo cicho, a o odpowiednia temperaturę dbał innowacyjny system ogrzewania z kilkoma niezależnymi nawiewami.

Już 17 grudnia, pierwszy w Polsce dom aukcyjny motoryzacji klasycznej Ardor Auctions na Zimowej Aukcji wystawi do licytacji tę niezwykłą limuzynę. Ten konkretny Mercedes Benz 300d “Adenauer” o numerze nadwozia 189010A 8501134 był jedną ze sztuk zamówionych przez Polski rząd w 1959 roku.


Zobaczcie też: Samochody, które potrafią same parkować. Taka czeka nas przyszłość? Sprawdziliśmy to! [WIDEO]


Hallo

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Demon75 (gość)

nie wiem jak w tej chwili, ale jeszcze niedawno gnił sobie taki na terenie hurtowni ogrodniczej przy rondzie na Szerokiej/Żołnierskiej